Front End Nedir ?

Front End Ne Demek ?

Daha çok web çalışmaları konularında gördüğümüz front end terimi Türkçe karşılığı ile ön uç, kullanıcıya yansıyan çıktıyı ifade eder. Web tasarım dediğimiz aslında front end oluşturulma sürecinin ta kendisidir.

Front End Nasıl Oluşur ?

Kullanıcıya web tarayıcısı vasıtasıyla sunulan son çıktı olan arayüz çalışmasını oluşturan 3 element bulunur.

1. Html

Html, web tarayıcılarının kullanıcılara istenilen web sayfası çalışmasının görüntülenebilmesi için düzenlenmiş işaret dilidir. Ve her hangi teknolojiyi kullanırsak kullanalım kullanıcıya düzenli bir sayfa göstermek istenilen her web çalışmasında html kullanmak zorunludur.

2. Css

Css, html tagları ile oluşturduğumuz sayfa düzenindeki elementlerin konum, renk, boyut gibi stillerinin tanımlandığı kodlardır. Görsel açıdan kullanıcı etkilemek, vermek istediğimiz mesajı doğru şekilde verebilmek için css kaçınılmazdır. Css için web sitemizin kıyafeti dememiz çokta absürt olmaz

3. Javascript

Javascript her zaman her sayfada kullanılmayabilir. Sayfa içerisinde hareketli görseller, sayfadan ayrılmadan iletilmesi gereken formlar, animasyonlar ve her türlü dinamik işlemleri javascript ile sağlarız. Hatta html üretilmesi konusunda da pek çok javascript kütüphanesi geliştirilmiştir.

Front End Nasıl Geliştirilir ?

Ülkemizde ne kadar bu işi daha çok bir kişiye yüklüyor olsa da esasen tek kişilik bir iş değildir. Kullanıcıya yansıtılacak olan çıktının arayüzü grafik olarak başlı başına bir iştir. Kullanıcıya aktarılacak olan materyallerin kararlaştırılıp, sunumu konusunda UI ve UX dediğimiz süreçten geçmesi gerekir.