CSS Nedir ?


CSS Nedir ?

CSS, Cascading Style Sheets deyiminin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise; "Basamaklı Stil Sayfaları/Şablonları" şeklindedir.

Nedir Bu CSS ?

Tarayıcı tarafında görüntülediğimiz web sayfalarının Html ve Javascript gibi temel ögelerinden biridir CSS. Html kodlarımızla oluşturduğumuz elementlerin (paragraf, başlık, resim vs) sayfa üzerindeki konumu, yazı stili, rengi, kalınlığı gibi birçok özelliğinin belirtilmesinde kullanılan parametreleri içeren stil dosyalarıdır.

Evet, bu stil parametrelerini .css uzantılı bir dosya içerisinde tutarız. Aslında Html kodlarımızın arasında da bu stil tanımlarımız dahil edebiliriz. Ancak her sayfada bu tanımların dahil edilmesi html sayfamızın boyutunu büyütmekle kalmayıp uzun ve karışık hale getirebilir. Html çalışmamızın içerisinde dahil ettiğimiz bu css dosyamız tarayıcı tarafından 1 kez okunur ve tarayıcının ön belleğine alındıktan sonra tekrar çağırılmaz.Bu da bize sayfanın açılma hızında performans sağlar.

Çoğu kez birkaç kilobyte olan bu stil tanımları sayfanın yüklenme hızını çok etkilemeyecek olsa bile çalışmamızın düzenine de büyük katkı sağlar. Hatta büyük projelerde bir sayfanın fazla sayıda işlevi olduğunda bu stil dosyaları megabyte düzeyine de gelebilmektedir.

CSS stil dosyaları yalnızca sayfamızın içeriğinde bulunan elementlere değil sayfanın genel yapısına da hükmedebilir. Örneğin bir web sayfamızın tarayıcı üzerinden görüntülenmesi için bir takım tanımlar kullanılırken, aynı sayfanın yazıcı ile yazdırılmak istendiğinde farklı bir görünüm elde etmesini sağlayabiliriz. Başka bir örnekle masaüstü bilgisayar üzerindeki web tarayıcısının ölçülerinde görünen tasarımın tablet yada telefon üzerinde daha farklı görünmesini sağlayabiliriz. Bu da sayfamıza her kullanıcı için kullanışlı bir görünüm ile birlikte daha faydalı bir çalışma sağlar.