PHP İle Masaüstü Uygulama Yapılır mı ?


PHP dili ile masaüstü çalışan yazılım yapma konusunu merak eden arkadaşlara

PHP dili ile masaüstü uygulama oluşturmak istiyorsanız ve imkanının olup olmadığını merak ediyorsanız şimdiden size mümkün olmadığını söylemek istiyorum.

Ancak merakını yenemeyip ısrar eden arkadaşlar için PHP-GTKdan bahsedicem.

Ama yine yeniden ısrarla söylüyorum ki PHP dili web tabanlı uygulamalar için kullanılan bir dildir. Masaüstü uygulamaların kullandığı web servislerde, mobil uygulamaların sunucu iletişiminde kullanılabilir ve pekçok projede kullanılıyor olduğunu belirtmek gerekir.

Eğer masaüstü uygulama yapmak istiyorsanız C++,C#,Java,Python gibi dillerle ilgilenmeniz gerekiyor ve hemen bu dillerden birini araştırmaya başlamanızda fayda var.

Sayfayı hala kapatmadınız mı =)

Peki o halde PHP-GTK ya göz atabilirsiniz. Ancak çok ufak çağlı uygulamalarda dahi fazlaca kod yazmaya hazır olmanız gerekli.

PHP-GTK PHP dili içi hazırlanmış bir eklentidir. GTK arayüz kütüphaneleri ile birlikte çalışan PHP-GTK ile masaüstü uygulama oluşturulabilir.

Performans ve ölçek konusunda başınızı ağırtacak bu eklenti ile masaüstü uygulama alanınız kısıtlı ve geliştirmesi şu an için problemlidir.

2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Özbek Andrei Zmievski isimli bir programcı tarafından yalnızca merak için üretilmiştir. Ki kendisi dahi

"Mümkün olup olmadığını görmek istediğim için yaptım"
şeklinde belirtmiştir. PHP-GTK'nın sitesi gtk.php.net'tir ve site üzerinde göreceğiniz üzere pek çok sayfasının hazır olmadığını görebilirsiniz.

Umarım zamanla PHP-GTK nın şaşırtacak şekilde geliştiğini ve faydalı bişeyler çıkarabildiğimizi görürüz diyecek olsam da çok ta umudum yok.