PHP Kurulumu


php yi sunucunuza yada bilgisayarınıza nasıl kuracağınız ile ilgili yönergeler

PHP Kurmak

PHP üzerinde çalışmalarımızı gerçekleştirebilmek için PHP kurulu olan bir sisteme ihtiyacımız var. PHP kurulu olan sistem, çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz kişisel bilgisayarımız olabileceği gibi ücretli ve ücretsiz hosting servislerinden de yararlanabiliriz.

PHP Kurmak mı ? Hosting Temin Etmek mi ?

Çalışmalarınızın hızı açısından bilgisayarınıza php kurulu olması her zaman size zaman ve deneyim kazandıracaktır. Bilgisayarınızda kurulu olması sadece geliştirme sürecinde size hız katmakla kalmaz, php.ini dosyasına doğrudan müdahale ederek ek konfigürasyon ve düzenlemeleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Satın alacağınız PHP destekli hosting servislerinde de php konfigürasyonlarına her ne kadar izin veriliyor olsa da, sunucu güvenliği açısından pek çok özellik kısıtlanabiliyor.

Özelliklerin kısıtlanıyor olmasından daha ziyade, kullanmak istediğiniz ek bileşen ve kütüphanelerin kurulumunu kendinizin yapması size ekstra deneyim kazandırır, kendinizi geliştirmenize fayda sağlar.

PHP Kuralım

Hazır programlar vasıtasıyla hızlı şekilde kurabileceğiniz gibi php.net üzerinden indirerek ham şekilde php kurulumunu da gerçekleştirebilirsiniz. İşletim sistemleri üzerinde kurulum adımlarında bazı ufak noktalarda da olsa farklılık olduğu için her işletim sistemi için farklı yazılarla açıklamaya çalıştık.

PHP dilini kullanabilmemiz için, PHP dili ile hazırladığımız yapının çalıştırılmasını istediğimiz sunucu/bilgisayar üzerinde PHP nin kurulu olması gereklidir.

Hazırladığınız çalışmayı bir sunucu bir hosting servisi üzerinde yayınlayacaksanız kendi bilgisayarınızda bulunması çok şart değil. Ancak yayınlamadan önce herhangi yazılımsal bir hata yada açığın olmadığından emin olmak için kendi bilgisayarınızda çalışmanızı test etmek isteyebilirsiniz.