PHP Nedir ?


Nedir Bu PHP ?

"Personal Home Page" deyiminin kısaltılmış hali ile PHP; genel olarak statik web sayfaları yada web tabanlı uygulamalar oluşturmak için kullanılan sunucu tarafında çalışan bir betik ( diğer adı ile script ) dilidir.

Henüz yazılım alt yapısı bulunmayan arkadaşlar için betik dili deyimi biraz yabancı gelebilir ancak sakin olun, korkmayın, takılı kalmayın. Bu terimi bilmiyor olmak sizi zorlayacak bişey değil ancak merak edip ne olduğunu bilmek isteyen arkadaşlar Programlama Dili ve Betik Dili Nedir ? yazımıza göz atabilir.

"Kişisel Ana Sayfa" yada "Kişisel Giriş Sayfası" anlamına gelen Personal Home Page deyimi ile başlanmış olsa da, html kodları arasında kolayca kullanılabildiği için "Hypertext Processor"; Türkçemiz karşılığı "Üstünyazı Önişlemcisi" deyimi kullanılmaktadır.

PHP dili ile web sayfanız için ürettiğiniz HTML kodlarınızı her seferinde tekrarlamaktansa PHP ile modüler bir sistem oluşturarak kontrollü şekilde çıktınızı üretebilirsiniz. Bu özelliği ile php dili popüler hale geliyor ve sayfalarınızın dinamik hale gelmesini kolaylaştırıyor.

Kısaca PHP'nin Tarihçesi

Kanada'da yaşayan Danimarkalı Rasmus Lerdorf isimli programcı tarafından 1994 yılında tasarlanmaya başlanan PHP nin asıl amacı kişisel bir web sayfası sunmaktan başka bişey değildi. PHP dilinin ilk yayınlanması 1995 yılında PHP/FI sürümü ile gerçekleşmiştir. Bu zamanlarda C dilinde yazılmış basit PERL/CGI betiklerinden oluşmuş yardımcı dil pozisyonundaydı. Zamanla php dilini geliştirerek güncelledikten sonra 1997 yılında Andi Gutmans ve Zeev Suraski PHP yi yeniden yapılandırarak 3.0 versiyonu ile birlikte piyasaya sundular. Bu PHP3.0 versiyonu birçok gelişmiş özellikleri ile birlikte devrim niteliğinde çıkış yakaladı.

PHP 3.0 web programlama dili olarak kabul edilmeye başladıktan sonra temel çalışması ile birlikte performansı daha da gelişmeye başlayarak 2000 yılında PHP 4.0 versiyonunu oluşturdu. PHP4.0 dan sonra çok daha hızlı şekilde popülaritesini artırarak dünya üzerinde sayısız web sayfası alt yapısında kullanılmaya başladı.

PHP dili bugün PHP Grubu tarafından geliştirmeye devam edilmektedir. Web yazılıma henüz dahil olmamış web konusunda çok küçük bilgisi olan bir kişinin dahi bildiği Wordpress in alt yapısının yanı sıra Facebook, Wikipedia, Yahoo gibi dünyaca popüler olan siteler tarafından kullanılmaya devam etmektedir.

PHP Ne İşe Yarar ?

Bu yazımızın amacı PHP nin ne olduğundan detaylı bahsetmek olduğu için biraz yazılım geçmişiniz var ve hemen başlamak istiyorum diyorsanız PHP Kurulumu yazımızla başlayabilirsiniz.

PHP Genel Amaçlı Bir Dildir

Her ne kadar ilk cümlemizde genel olarak statik web projeleri tarafından kullanılıyor olduğunu söylemiş olsak ta, PHP genel amaçlı bir dildir. HTML içerisinde gömülebilen, ayrıca pratik şekilde HTML çıktılarını üretebilen bir dil olmasının yanısıra PHP dili pek çok alanda kullanmaya elverişlidir. Kısaca neler yapabileceğimizden listeleyecek olursak,

  • Dinamik web siteleri ve uygulamarı
  • Form bilgilerini işlemek ve depolamak
  • Sunucu taraflı komut dosyaları
  • Masaüstü uygulamalar (tercih edilmiyor)
  • Grafik & Video İşleme
  • Döküman ve işlem tabloları (pdf,word,excel vb.)
  • Veritabanı işlemleri
  • E-Posta işlemleri
  • RESTful Api Servisler,

ve saymakla bitmeyecek birçok işlem için çözümü PHP dili ile bulabilmek mümkün.

PHP Öğrenmek

PHP Linux tabanlı bir dildir ancak ülkemizde kişisel olarak çokça kullanılan Windows türevi işletim sistemleri ile Machintosh gibi pek çok işletim sistemi üzerinde desteği vardır.

Php dilini web siteleri oluşturmak düzenlemek geliştirmek gibi amaçlarla kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle temel düzeyde dahi olsa html ve css yapısı hakkında bilginiz olması gerekir. Aksi halde direk php ile başlarsanız beraberinde alacağınız çıktıların düzenlemesini de ayrıca araştırmak sizi çokça bölebilir. Daha öncesinden html vs css yapısına hakim olmanız size çok daha etkin ve akıcı bi gelişim ve öğrenim süreci katacaktır.

PHP dilini çalıştırabilmeniz için php dili ve modüllerinin kurulu olduğu bir sunucuya ihtiyacımız var. Bu sunucu, kendimizi ve projelerimizi geliştirme amacıyla kullandığımız bilgisayar da olabilir. PHP dilinin bilgisayarınıza kurabilmek için yardım alabileceğiniz derslerimiz;

Windows İşletim Sistemi İçin PHP Kurulumu
Linux İçin PHP Kurulumu
Ma Bilgisayarlar İçin PHP Kurulumu

Yalnızca php değili yazılım üzerine olan her dil üzerinde bişeyler öğrenmek istiyorsanız kesinlikle makaleleri okumakla kalmamanız, bilgisayarınızda kendiniz de uygulamanız gerekir. Hiçbir kaynak sizi bir yazılım dilinde uzman yapamaz. Size temel ihtiyacınız olan bilgileri sunar ve siz bu bilgileri işliyorken karşılaştığınız problemleri çözmeye çalışırken deneyim kazanıp, kendinize üzerinde uğraştığınız dil için bişeyler katmış olursunuz.

Aynı şekilde PHP dili için de aynı şey geçerli ve öğrenmesi çok kolay dillerden birtanesidir. Kendinizi daha iyi geliştirebilmeye, önünüze ufak çaplı bir proje koyup onu tamamlamayı hedefleyerek başlayabilirsiniz. Her projeden sonraki projeyi bir adım daha ileri götürerek daha farklı alanlarda, farklı işlevlere sahip çözümlerle zaman harcayarak deneyim kazanabilirsiniz.

Çoğu kez karşılaştığınız problemler için çözüm ararken çıldırabileceksiniz ancak bir yazılım dilinin siz de kalıcılığı da burdaki sarfettiğiniz çaba kadardır diyebiliriz.